Uret satte 10 verdensrekorder hos Christie's

Armbåndsur

Den 22. maj fandt den næste auktion af huset Christie's sted i Hong Kong, hvis største stjerner var uret. Det samlede provenu taler for sig selv - $ 34. På den asiatiske auktion blev der sat 850 verdensrekorder på én gang. 855 blev sikret af evige mestre, Patek Philippe ure samt Rolex og FP Journe modeller.

Det dyreste parti viste sig at være Patek Philippe Ref. 3448J ”Senza Luna” banberi. Denne evige kalender, der mangler brandets traditionelle månefaseindikator, fandt en ny ejer til $ 3. Modelens ejendommelighed afspejles i navnet: Senza Luna er en indikation af fraværet af månen på italiensk. Den velkendte indikator kl. 759 er blevet erstattet af datotælleren og indikatoren for skudår.

Uret, fremstillet i 1970'erne, blev ændret i 1975 efter ordre fra den daværende salgsdirektør for urfirmaet Alan Banbury. Modellen, der blev dagens rekordholder, var en 10-års jubilæumsgave af Banburys forhold til Patek Philippe. Banbury kom til fabrikken i 1965 og arbejdede her i næsten et halvt århundrede.

Samlere jagede på en anden interessant genstand fra Patek Philippe - Verdenstiden. Et af kun to kendte eksempler på 1415 i rosaguld! Et ur med en cloisonné-emaljeskive solgt til $ 2.

Patek Philippe-modellen på et flettet guldarmbånd krydsede også 2 millioner dollars (kun 15 af disse blev produceret). Dette verdensur gik under hammeren for $ 2. Næsten 051 millioner kom platinversionen, der solgte for 364 millioner.

Vi anbefaler dig at læse:  Armbåndsur CASIO AQ-230GA i forfriskende nuancer

Blandt de rekordstore Patek Philippe arkivmodeller var Fyret med en emalje cloisonne urskive ($ 258); 847 Kronograf med edderkoppeknopper ($ 1955); selvoptrækkende evigvarende kalender 711 ($ 830), 1985-model - en af ​​556 i rosaguld med en sort emaljeskive ($ 228) og et ur fra 1957 i hvidguld med automatisk kaliber og små sekunders pil (8 dollars).

Platin FP Journe Chronomètre Souverain satte også et nyt benchmark for denne model. Omkostningerne ved uret, som Journe gav sin lærer, den udstedende urmager George Daniels, nåede op på 420 627 dollars.

Endelig stod Rolex-mærket med "Jean Claude Killy" -modellen ikke til side. Kalenderkronografen var to gange det oprindelige skøn og solgt for $ 679.

Kilde